Ať už je to z nudy, pro praktické využití (přesný údaj vám může pomoci při rozhodování o správné velikosti kondomu) nebo z upřímné zvědavosti, měření velikosti penisu je ve skutečnosti poměrně častým jevem. Správné měření penisu je jednoduché, ale to neznamená, že každý ví, jak na to. Zde je návod, jak správně změřit penis.

Jsou dva způsoby měření (vztyčený nebo ochablý) a dvě veličiny (délka nebo obvod) které se dají měřit. Takže až si budete naměřené údaje porovnávat, kontrolujte v jakém stavu se vlastně měřilo. A jen pro doplnění, odhadovat velikost penisu na základě etnického původu, hloubky hlasu, délky mezi špičkou ukazováčku a špičkou palce nebo podle velikosti bot je nesmysl. Studie ukázali, že korelace mezi těmito faktory je při měření průměrné velikosti penisu neopodstatněná.

Velikost vašeho penisu neurčuje vaši hodnotu, ani neurčuje vrozenou sexuální zdatnost nebo její nedostatek.

Čísla

Průměrný český penis v erekci dosahuje údajně 12 až 16 cm, v obvodu 12 cm. Slovo údajně zmiňujeme záměrně, protože jde o měření formou dotazování a je tam nějaká odchylka pokud si někdo omylem přidal nebo velikost špatně změřil. Lékaři se shodují, že za skutečně malý penis se považuje penis menší, než 4 cm v ochablém stavu a 7,5 cm ve stavu erekce. Za tzv. mikropenis považuje takový, který má při erekci délku méně než 7 cm. Wikipedie říká, že průměrná délka ztopořeného lidského penisu je přibližně 12,9 – 15,0 cm a průměrný obvod ztopořeného penisu 12,3 cm.

Výzkum z roku 2014 na Kings College of London (odkaz na studii zde https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/bju.13010) shromáždil 17 studií, které zahrnovaly celkem 15 521 mužů, kteří byli měřeni zdravotníky. Studie vyloučila muže s abnormalitou penisu, předchozím chirurgickým zákrokem. Výzkumníci zjistili, že průměrná délka vztyčeného penisu je 13,12 cm. Průměrný vzpřímený obvod byl 11,66 cm.

Měřit penis vztyčený nebo ochablý

Oba způsoby jsou v pořádku, ale častější je měření při erekci, tedy vztyčený. Důvodem je to, že u některých se velikost penisu při erekci zdvojnásobí, u jiných se může ztrojnásobit. Obecně z malého (v klidovém stavu) penisu se při vzrušení vyklube velký, naproti tomu velký (v klidovém stavu) penis se při erekci už příliš nezvětší. Navíc větší penis má často problém s erekcí.

Jelikož velikost penisu je proměnlivá, nejpřesnější výsledek dostanete pouze tehdy, když měření několikrát zopakujete a to v různou dobu. Mění se totiž míra vzrušení, velikost se mění i s denní dobou, teplotou místnosti nebo četností sexuální aktivity. Opakovaným měřením vyloučíte také možnou chybu. Měření provádějte pokud možno vždy při stejné pokojové teplotě (studená místnost může způsobit smršťování).

Pokud při měření z nějakého důvodu cítíte úzkost (vyvolanou samotným měřením, životní situací, stresem z práce, atp.), může to vést ke kontrakci krevních cév, čímž se penis zmenšuje. Pokud jste nedávno ejakulovali, i to může mít vliv na velikost.

Jak měřit délku penisu

  1. Začněte na horní straně svého penisu (strana penisu směřující nahoru k vám, když se díváte dolů).
  2. Umístěte konec pravítka nebo měřicí pásky na kořen penisu, přímo proti stydké kosti (kde se penis setkává s tělem). Ujistěte se, že jste zatlačili přes veškerý přebytečný tuk nebo ochlupení na ohanbí, aby bylo pravítko přímo proti kosti.
  3. Změřte v přímce od stydké kosti ke špičce penisu.

Ta-daaa! To je skutečná délka vašeho penisu.

Jak měřit obvod penisu

Obvod penisu nebo jeho tloušťka, získává ve světě mužského sexuálního zdraví velkou pozornost. Zde je návod, jak správně změřit obvod penisu.

  1. Omotejte pružný metr (ideálně krejčovský, nebo ten co najdete na každém roku v obchodech s nábytkem) nebo provázek (který můžete poté změřit podle pravítka) kolem středu těla penisu.
  2. Postačí jakákoliv část od kořene po žalud, takže neváhejte najít nejširší místo.

A je to, teď víte jak široký penis máte.

Erekční úhel

Ano, i tohle se dá změřit. Opřete se zády o zeď, z boku mějte zrcadlo a odhadněte úhel vztyčení. Při úhlu 90 stupňů by penis směřoval přímo dopředu, 180 stupňů přímo nahoru k vaší bradě. Průměrný úhel je 105,7 stupňů, což znamená mírně nahoru od horizontály.

Záleží na velikosti?

Pokud se ptáte, zda větší penis lépe uspokojí ženu, nabízí lepší / delší erekci nebo je v nějakém ohledu lepší než průměrný penis, pak je odpověď ne. Mezi funkcí těchto dvou velikostí penisu je malý rozdíl. Konzumace porna zkreslila naše vnímání skutečné velikosti penisu, není proto na škodu, podívat se na nějaká relevantní data o velikostech. A to nejen u nás v ČR.

Takže na velikosti nezáleží (pokud se nejedná o mikropenis). To jak se svým nádobíčkem v rámci soulože zacházíte a také jak se k partnerce chováte, hraje pro sexuální uspokojení větší roli než velikost (nejvíce sexuálně stimulující části ženského těla je klitoris a ten je snadno dosažitelný i bez penisu). Co se týče vaginálního uspokojení, největší počet nervových zakončení se nachází cca 4 cm od poševního vchodu, takže nepotřebujete zvětšení penisu na 30cm. Dlouhý a tlustý pyj je pro ženu často nepříjemnější než krátký a tenký.

Při studii preferencí žen ohledně velikosti penisu, kterou najdete zde https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0133079 bylo zjištěno, že preferují velikosti o něco málo větší, než byly průměrné velikosti naměřené reálným mužům ve studiích. Pokud si žena měla vybrat penis pro dlouhodobé použití, vybírala spíše menší, který se jí do vagíny lehce vejde ale musí jej cítit. Pokud se jedná o penis pouze na jednu noc, volily o něco málo větší penisy než byli průměrné velikosti.