Jestliže se po bujarém večírku s nevázaným koncem zamýšlíte nad typy pohlavních nemocí, tak je jich opravdu hodně. Většinou si vybavíte asi AIDS, kapavku, či syfilis. Onemocnění, se kterým se ale může potkat nejčastěji, se s největší pravděpodobností na tomto seznamu vyskytovat nebude. Jedná se o chlamydie. Tato choroba patří mezi jednu z nejvíce rozšířených nákaz v celé Evropě. A to neplatí pouze u pohlavních nemocí. Z dostupných informací, jenž však v žádném případě nejsou úplná, se každý rok nakazí několik stovek tisíc lidí.
Je to choroba bakteriálního typu. Nepřenáší se jen nechráněným pohlavním stykem, ale také jako kapénková infekce, tedy podobným stylem, jakým se dá chytit třeba chřipka. K té má velmi blízký vztah i v dalších případech: plicní podoba chlamydií se sice nešíří vzduchem, ale jinak se projevuje totožným stylem. Kromě neplodnosti, závažných onemocnění plic, které jsou spojeny s nepříjemným dusivým kašlem, může vést ještě ke třetí skupině důsledků. Tou lepší variantou jsou záněty spojivek, tou z nejhorších možností potom je trvalé poškození zraku.
Chlamydie jsou kromě toho záludné v tom, že se v mnoha případech ani nepozná, že člověk tímto onemocněním trpí. Někdy se může stát, že choroba odezní sama od sebe, což může pro některé znamenat alespoň malé povzbuzení. Lékaři ale nikdy neradí nechat se touhle variantou zviklat. Nákaza se sice opravdu náhle stáhne, zároveň existuje i možnost, že právě u vás se tak nestane, a vy dokonce oslepnete.
Chlamydie jako pohlavní choroba
Teď se trochu hlouběji zaměříme na „pohlavní možnost“ onemocnění. Jak už bylo zmíněno, člověk se nakazí především pomocí nechráněného pohlavního styku. Infekce se ale může přenést i nepřímým způsobem: jestliže se třeba člověk škrábne na obličeji a podobně (Zároveň je možnost přenosu při porodu z nakažené matky na její dítě. Nebezpečí v tomto případě není nijak zanedbatelné: týká se více než půlky novorozenců, u nichž mohou vyvstat jak komplikované záněty plic, tak i silné záněty spojivek). U mužů se chlamydie často objevují v močové trubici, u žen napadají děložní čípek. Když se neléčí, má to za následek závažné důsledky.
Chlamydie zapříčiňuje prvok jménem Chlamydia trachomatis, který se usazuje v buňkách tvořících vnitřní oblast kanálu děložního čípku. Ten pojí pochvu s dělohou. Nepostihuje sice samotné buňky dělohy, ovšem může se usadit v konečníku, či v močové trubici. Když se v tomto stádiu šíření, ihned nezačne léčit, rozšíří se původce dále. To má za následek závažné poškození celého pohlavního ústrojí. Dochází k poškození sliznice. Poté může dojít ke slepení vejcovodů, a to zapříčiňuje vznik rizika případného mimoděložního těhotenství.
Prvním symptomem chlamydie bývá bolestivý vřed na přirození. Po několika dnech se objeví horečka spojená se zimnicí, dále zduří mízní uzliny v místech, kde jsou třísla. Třetí fází běžně tvoří rozsáhlé záněty pohlavních orgánů, eventuálně konečníku. U žen může tato nákaza znamenat neplodnost, protože dochází k rozpadu vaječníků a dělohy.
Na tomto onemocnění je především nepříjemný fakt, že naprostá většina chorob probíhá u žen bez doprovodných výraznějších symptomů. Uvádí se, že v asi čtyřech pětinách případů žena ani netuší, že může být nositelkou případné infekce. Typický scénář nastane až za stavu, kdy se žena dozví, že nikdy nebude mít děti, aniž by vůbec věděla, že za tím pravděpodobně vězí infikování chlamydií.
V některých případech, není jich však mnoho, tuto nemoc doprovází několik skupin příznaků.
Řadí se sem:
- bolest při pohlavním styku
- bolesti pánve
- silnější menstruace než je běžné
- krvácení mimo ženinu periodu
- poševní výtok
- pálení v močové trubici
- pálení v pochvě
- častější močení
Samotná infekce neznamená smrt. To je možná jedna z příčin, proč se této nemoci nevěnuje potřebný zájem. Ovšem může způsobit závažné zdravotní potíže: zmíněnou variantu neplodnosti, ale i zvýšené nebezpečí potratu, které hrozí už těhotným ženám. Jedná se tak o chorobu, která může negativně ovlivnit úroveň reprodukce v zemích, kde se následně rozšíří. Zároveň není bezvýznamná ani skutečnost, že léčení chlamydií je velmi drahá záležitost.
V těch lehčích případech, kdy nedojde ke zřetelnějším komplikacím, se může člověk léčit ambulantně pomocí antibiotik a chemoterapeutik. Léčiva se dají aplikovat ve formě jednorázové dávky, většinou to ale trvá jeden až dva týdny. Přirozeně v situacích, kdy se chlamydie vrátí, může léčení trvat i delší dobu. Během léčby a alespoň ještě týden po jejím ukončení se nedoporučuje mít pohlavní styk.
Chlamydie jako kapénková infekce
Chlamydie ve formě zasažení plic, je velmi infekční. K jejímu rozšíření dochází podobným stylem jako třeba u odlišných typů chřipkových onemocnění. Je doprovázena také podobnými problémy, avšak s tím rozdílem, že jsou daleko silnější, a z toho důvodu i nepříjemnější. Především, jestliže se jedná o dusivý kašel. Mimo něj jsou časté i dlouhodobé a intenzivní pocity vyčerpanosti, nezvyklé škubání svalů, bolesti kloubů či břicha, dále třeba angína nebo bolesti zubů.
V případě, že člověk delší dobu pociťuje některé z uvedených symptomů, je docela možné, že je způsobují chlamydie. Člověk si ani předtím nemusí nezbytně užívat sexuálních hrátek s případným partnerem, který je chlamydiemi nakažen. Za těchto okolností by měl navštívit lékaře. Jiným způsobem než pomocí těchto symptomů normální člověk chlamydie neobjeví.
Dýchací cesty nejsou jediným systémem, kde se plicní chlamydie nachází. Když se brzy nezačne s léčbou, mohou se rozšířit i do dalších míst: hlavně do tkání nervů a mozku, dále i do svalů. Mnohdy napadnou také imunitní systém. Když se chlamydie tímto způsobem v lidském organismu rozšíří, vede to k rozvoji dalších závažných chorob. Mimo chronického syndromu únavy se tu může vyskytnout i roztroušená skleróza, Alzheimerova nemoc, či třeba astma.
Obecně můžeme konstatovat, že s původci chlamydií se za svého života prakticky setká každý z nás. To ovšem v žádném případě neznamená, že by u všech nezbytně musela tato choroba, jak jsme si ji popsali, propuknout. A to ani při opakovaném kontaktu s bakterií. Zároveň však platí, že kvůli problematické diagnostice nemoci je pravděpodobné, že toto onemocnění trápí spousta jedinců, kteří o tom nemají ani páru. V současné době, především díky vysokým finanční nákladům, se nedají provést testy u každého pacienta, u kterého existuje podezření na plicní druh chlamydií. Z toho důvodu posílají naši lékaři běžně své pacienty na testy teprve v době, kdy se u nich neprojeví výraznější zlepšení po klasické léčbě dýchacích potíží.
Přítomnost plicních chlamydií se povedlo lékařům objevit až v poměrně nedávné době. Často s jejich zlikvidováním nemají příliš mnoho zkušeností, a proto jim může nějaký čas trvat, než přijdou na tu nejlepší účinnou látku. Většinou se chlamydie léčí za pomoci různorodých kombinací antibiotik. Léky se přitom běžně užívají v rozmezí delším jak dva týdny. Antibiotika efektivně odstraňují původce onemocnění jen v jeho jediném životním stádiu. U těch dalších fází se chlamydie můžou znovu objevit. Pokaždé existuje nebezpečí recidivy choroby, a to i v případě, že symptomy nemoci se vytratí.
Bakterie chlamydií napadají buňky postižené oblasti uvnitř. V nich poté fungují jako parazité: z buněk získaná energie následně slouží k rozmnožení těchto bakterií, a tím se také nákaza šíří.